C dili

C Dilinde Fonksiyonlar -void fonksiyonlar-

Fonksiyonlar

Bu bölümde fonksiyonlar işleyeceğiz daha önce C dilinin standart fonksiyonlarından bazıları ile işlem yapmıştık.Bu tür c dilini tasarlayanlar tarafından oluşturulmuş fonksiyonlara standart C fonksiyonlar denilmektedir.Bunun dışında kullanıcıların tanımlayabileceği belli bir türdeki girişi ve çıkışı olan belli işlemler topluluğunun pratik ifadesi şeklinde olan kullanıcı tanımlı fonksiyonlar vardır. Bu durum bize çok büyük programlarda programın yazımında ve hataların bulunmasında kolaylık sağlar.

Fonksiyonların Genel İfadesi

Fonksiyonların girdilerine parametre(bağımsız DEĞİŞKEN) denir. Bir fonksiyon bu parametreleri alıp bir işleme tabi tutar ve bir değer hesaplar. Bu değer, çıktı veya geri dönüş değeri (return value) olarak adlandırılır. Unutmayın ki, bir fonksiyonun kaç girişi olursa olsun sadece bir çıkışı vardır.

Void fonksiyonlar56

Yukarıda her ne kadar dönüş tipi diye fonksiyonun veri tipini adlandırsak da void tipi fonksiyonlar dönüş değer vermemektedir, yani biz fonksiyon sonucunu bir değişkene atayamayız. Bu fonksiyonlar genelde belli bir sabit işlemi veya kontroller gerçekleştirmek amacıyla kullanılır.İki tür void fonksiyonu bulunmaktadır.

Parametresiz Void Fonksiyonları

Bu fonksiyonlar parametre yani giriş almadan işlem yapan fonksiyonlardır.6

Yukarıdaki örnekte basit bir ekrana yazdırma fonksiyonuile parametresiz void fonksiyonlarına örnek vermiş olduk.7

Yukarıdaki örneğimizde ise parametre almadan rastgele sayı üretip ekrana yazdıran bir fonksiyon yazdık. Örneğimizde görüldüğü üzere fonksiyon kodları bloğumuzun içinde değişken tanımlayabilir ve bunlara değer atayabiliriz. Bunların yanı sıra fonksiyonumuzda döngülerinde kullanılabileceğini görmüş olduk.

Şimdi ise parametre alan void  fonksiyonlarına  geçelim. Parametre almayan void fonksiyonları bunların özelleşmiş halleridir. Bu fonksiyonları da yine aynı şekilde tanımlarız ancak parametreleri tanımlarken tiplerine dikkat edilmesi gerekir istenilen sayıda ve tipte parametre tanımlanabilir.9

Yukarıdaki örnekte ise bir basketbol takımına seçilecek kişileri belirleyecek bir fonksiyon gösterdik .Burada önce fonksiyonumuzun türünü belirleyip void yaptık sonra adını belirleyip içine parametreleri ve onların veri tiplerini yazdık, daha sonrasında ise if koşul ifadelerini isteğimize göre şekillendirip fonksiyon kodlarımızı tamamladık. Burada şu duruma dikkat etmeliyiz yukarıda boy ve cins değişkenlerinin türünü tanımlamış olsak da onları tekrar tanımlamamız gerekir aksi halde program hata verir.

her türlü danışmanlık için : e-mail:fatih22alparslan@gmail.com

özel ders: https://www.ozelders.com/ders-veren/fatih-a-403441

Ücreti karşılığında Freelance iş yapmak isterseniz: Whatsapptan iletişime geçin.

C Dilinde Fonksiyonlar -void fonksiyonlar-&rdquo için 2 yorum

  1. Hasan Kurnaz

    Merhaba, basket seçiminde yazmış olduğunuz kod eksik 64. satırda sadece boy alıyor . &cins de almanız gerekiyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: