C dili

C Dilinde Standart Giriş Fonksiyonları

Merhabalar bu yazımda C dilindeki standart giriş fonksiyonları olan scanf ve gets ,getchar ,getch ve getche fonksiyonlarından bahsedeceğim.Bu fonksiyonlar C dilinin stdio.h kütüphanesi içerisinde yer alırlar.

Scanf Fonksiyonu

Scanf fonksiyonu ile programın çalışması esnasında klavyeden girilen tüm veri tiplerinde bilgiler alınarak hafızada saklanır. Genel kullanımı aşağıdaki gibidir:

Başlıca veri tipleri ile kullanımı ise aşağıda bulunan örneklerdeki gibidir:

Scanf fonksiyonunu ard arda kullanımı esnasında \n kullanmaya dikkat etmeliyiz aksi halde ekranda atama yapacağımız değişkenlerde karışıklıklık olabilir. Scanf  fonksiyonu ile char veri tipinde dizilerle işlem esnasında klavyedeki space tuşunu kullanırsak boşluktan sonaki yazılar belleğe alınmayacaktır.

Buradaki  zorluk gets kullanımı ile ortadan kalkar.

Gets Fonksiyonu

Gets(get string) fonksiyonu klavyeden girilen  dizileri belleğe kolayca almak için oluşturulmuş bir fonksiyondur. Kısaca klavyeden girilen her şeyi belleğe alır.kullanımı aşağıdaki gibidir:

Getchar Fonksiyonu

Getchar fonksiyonu klavyeden girilen char türündeki tek karakterlerin kolayca alınmasını sağlayan bir fonksiyondur ayrıca programın akışını durdurmak içinde kullanılır ,bu kullanım                        system(“PAUSE”); komutun işini görür. Kullanımı aşağıdaki gibidir:

Getch() Fonksiyonu

Kullanımı getchar fonksiyonunun daha hızlı kullanılması amacıyla oluşturulmuştur. Getchar fonksiyonundan farkı ise enter tuşuna basmaya gerek kalmadan  veri girince işlevini otomatik olarak sona erdirmesidir.

getch fonksiyonu

 Getche() Fonksiyonu

Getche fonksiyonu getchar ve getch ile aynı yazım kuralına sahiptir. Getch ile aralarındaki fark ise, getch veri  girildikten sonra işlevini kendiliğinden bitirip ekranda girilen veriyi göstermez iken, getche fonksiyonu getch fonksiyonunun özelliklerine ek olarak veriyi ekranda kendiliğinden gösterir.

.getche

C Dilinde Standart Giriş Fonksiyonları&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: