C dili

C Dilinde Veri Tipleri, Değişkenler ve Sabitler

VERİ TİPLERİ

Programlamada yazılan değişken, fonksiyon ve sabitlerin  özellikleri ve bellekte tutacakları alanların büyüklüğü programın daha hızlı çalışması için veri tipi adı verilen kavramlarla belirtilirler. Veri tipleri(data types)  nesnelerin bellekte ne kadar alan kaplayacağını, fonksiyonların ise hangi veri tipinde dönüş vereceklerini gösterirler. Veri tiplerini iki ana sınıfa ayırabiliriz bunlar sırasıyla:

1-)Önceden Tanımlanmış Tipler

Önceden tanımlanmış veri tipleri programlama dillerinin oluşturulma ve geliştirilme aşamalarında ortaya çıkan her kullanıcının kullanabileceği veri tipleridir. C programlama dilinde void veri tipi haricinde  toplam 11 tane veri tipi vardır.

2-)Programcının Tanımlanmış Olduğu Türler

Programlama dillerinin genelinde kullanıcıya kendi  veri tipini oluşturarak çalışma imkanı vardır. Programcı  isterse bir nesneyi tanımlamak için programlama dilinin kuralları(sentaks)’na bağlı kalmak şartıyla kendi veri tipini oluşturup derleyiciye tanıtabilir ve çalıştırabilir.

int

float

double

void

char

olmak üzere 5 temel  veri tipimiz . Bu veri tipleri buradaki gibi yalın halde kullanılabilecekleri gibi short,unsigned ve long gibi niteleyicilerle birlikte kullanılarak diğer veri tipleri  sağlanabilir. Örneğin  4 bayt kadar alan kaplayan bir değişkenimiz olsun ,bunu  short ile tanımlarsak normalin yarısı ,long ile tanımlarsak da normalin 2 katı olur. İlaveten long ve short niteleyicileri ile int türünde değişken tanımlarken int  yazmamıza gerek yoktur. İşaretsiz yani unsigned  veri  tipinde  bir veri tipinin kullanılabileceği maximum değer iki katına çıkarılır fakat bellekteki ala””n büyüklüğü değiştirilmez.

ilk

 

C dili programlarında sizeof(….)  operatörü yardımıyla ile bulunabilir. İlaveten  şunu belirtmekte fayda görüyorum ;benim elde ettiğim sonuç ile bir başkasınınki farklı olabilir. Sizeof(….) operatörünün sonucu farklı işletim sistemi ve derleyicilerde farklı sonuçlar verebilir.

ikinci

DEĞİŞKENLER..

Değişkenler bilgisayarımızda bilgiyi değil, bilgiyi bizim birbirinden ayırt etmemize yardım eden etiketler  olarak düşünebiliriz.C  programlama dilinde her değişkene hafızada bir yer ayırılır ve bu durumun sonucu olarak değişkenlerin bir veri tipi ile tanımlanması zorunludur.

Değişkenlerin  isimlendirilmesinin  C dilindeki kuralları sırasıyla;

1-)Değişkenler isimlendirilirken en fazla 32 karakter kullanılmalıdır. İlk 32 karakterden daha fazlası işleme tabi tutulmaz.

2-)  Değişken isimlendirmede İngiliz alfabesinde yer alan büyük ve küçük karakterler, 0 ile 9 arası rakamlar ve (_) simgesi kullanılabilir.

3-)Değişken adları herhangi bir rakam ile başlayamaz. İlk karakter bir harf yada (_)olmalıdır.

Sonrakiler rakamlardan oluşabilir.

4-)C diline  özgü   anahtar kelimeler değişken isimlendirmede  kullanılamaz.

auto  double int struct

  • break else long switch
  • case enum register typedef
  • char extern return union
  • const float short unsigned
  • continue for signed void
  • default goto sizeof volatile
  • do if static while

Değişkenlerin kullanılmadan önce programa tanıtılması gerekir buna değişken  bildirimi denir.

Tamsayı türünde değeri  25 olan gun adındaki değişkeni  int gun =25;

Şeklinde tanımlayabiliriz. En son da yer alan noktalı virgül(;) programda kendisinden önceki komutun bitirildiğini belirtir.

Bir başka önemli durumumuzsa değişkenlerin yerel ve global tanımlanması durumudur. Her değişken tanımlandığı fonksiyon içinde geçerlidir. Eğer herhangi bir fonksiyonun  içinde bir değişken Tanımlarsak bu yerel, main fonksiyonu dışında tanımlarsak global  değişken olur.

Static Yer Belirleyicisi

Bu yer belirleyicisinin önüne geldiği değişkenin kullanım alanı değişmemek le beraber program sonuna kadar hafızada silinmez. Static yer belirleyicisine sahip bir değişkenin içeriği programda değişebilir.

static int a;

 

Register  Tipi Değişkrnler

Eğer bir değişken main  fonksiyonu içinde  register  tipinde  tanımlanırsa değişken RAM bellekte değil, mikroişlemcinin registerında tutulur bu da programın daha hızlı çalışmasını sağlar.

float register a;

Sabitler

Sabitler genellikle programın en başında değişkenlere benzer şekilde tanımlanan yapılardır. Sabitler  programda değerinin değiştirilmesine izin verilmeyen yapılardır. Const tür belirleyicisi ve #define  ön işlemci komutuyla tanımlanabilirler.

 

const float pi=3.14

#define pi  3.14

 

C Dilinde Veri Tipleri, Değişkenler ve Sabitler&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: