C dili

C Dilinde Girilen Üç Tane Sayıyı Küçükten Büyüğe Doğru Sıralama

Bu programda öncelikle karşılaştırma operatörleri yardımıyla girilen üç ifadenin ikili kombinasyonlarını   if-else yapısı yardımıyla karşılaştırılmasını yapıp, değişkenlere atayacağız.

1-) kütüphanelerimizi eklemeliyiz. Gireceğimiz  a , b ,c  adında   gireceğimiz sayıları atayacağımız int türünde değişkenleri  ve  yine  int türünde  sayı değerlerinin değişkenler arasında değiştirilmesi  için  köprü görevi görecek olan ‘ara’ adında bir değişken tanımlamalıyız.

üçsayı-1

2-)Main fonksiyonu içinde önce kullanıcıya üç tane sayı girmesi gerektiğini bildiren bir yazıyı yazdırmak için printf fonksiyonunu kullanırız. Sonrasında ise  scanf fonksiyonu ile kullanıcının girdiği tam sayı değerlerini değişkenlere atamasını yaparız.

üçsayı-2.jpg

3-) Bu aşamada ise do komutundan sonra program önce ilk iki değişkenin değerini  karşılaştırır. Eğer a’nın değeri b’ninkinden küçükse işlem yapılmaz fakat büyükse program önce a’nın değerini    ara adlı değişkene atar sonrasında  ise a’ya  b’nin değeri atanır. Daha sonrada  b’ye ara değişkeninin değeri atanır. Aynı  şekilde  b ve c değişkenleri de program tarafından karşılaştırılır. Şimdi DO-WHİLE  döngüsünü kullanma  sebebimize , önce tanımladığımız iki işlem her zaman karşılaştırma yapmamıza yeterli değildir. Örnek  verecek  olursak;a =4,b=7,c=1 olsun elimizdekilerle sonuç olarak 4/1/7 sonucunu alırız  fazla if-else yapısı kullanmadan döngünün istediğimiz şarta gelmesi için do –while döngüsünü kullanmak daha doğru olur.

üç sayı-3

4-)Son aşamaya geldiğimizde artık program tarafından yapılan karşılaştırma sonuçları printf fonksiyonları ile ekrana  yazdırılır.ve en sonda canio.h kütüphanesinde bulunan getch() fonksiyonunu kullanarak ekranın sonucun uzun süre kalmasını sağlarız.

 

C Dilinde Girilen Üç Tane Sayıyı Küçükten Büyüğe Doğru Sıralama&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: