ELEKTRONİK DEVRE ELEMANLARI Genel

KOAKSİYEL KABLOLAR

 

Koaksiyel kablolar, yüksek kapasitans değerine sahip olup çoğunlukla telefon, televizyon ve radyoların yüksek frekanslı sinyallerinin iletiminde kullanılır. Bu kablolar yüksek frekanslardaki analog sinyallerin taşınmasında oldukça verimlidirler.

Coaxial-Cable

Koaksiyel kablolar veri iletiminin ayrılmaz bir parçası olup, konutlardan ticari ve endüstriyel tesislere kadar geniş bir yelpazede kullanılırlar. Koaksiyel kablolar ilk olarak 1929 yılında ortaya çıkmış ve 1940 yılında ise ticari kullanımına başlanmıştır. Bükümlü tellere göre 80 kat daha hızlı bilgi iletim kapasitesine ve daha yüksek bant genişliğine sahip olan koaksiyel kablolar elektriksel gürültü ve darbelere karşı daha fazla koruma sağlar. Bu nedenle üretim alanlarında kullanımı avantajlıdır.

 

Koaksiyel kablolarda bulunan iç iletken yalıtkan bir malzeme ile kaplanmış olup genellikle bakırdır. Bu yalıtkan malzeme, ince silindirik bir metal ile ekranlama yapılması amacıyla kaplanır. Bu katmandan sonra ise son olarak plastik dış kaplama bulunur. Koaksiyel kablolarda veriler en içte bulunan tel aracılığıyla taşınır ve bu kablolarda hem iç iletken tel hem de dış iletken genellikle aynı büyüklükteki akımları zıt yönde taşırlar.

Uygulama alanına bağlı olarak, koaksiyel kabloların yapısal bileşenleri olan iç iletken, dış iletken ve dış yalıtkan malzemeleri için farklı çeşitler bulunur. Bu çeşitler üç ana gruba ayrılırlar:

1-)İç İletkene Göre Koaksiyel Kablolar

Koaksiyel kablolarda veri iletimi iç iletken aracılığıyla gerçekleşir. Çeşitleri aşağıdaki gibidir:

1.1-)Saf bakır İletkenler:

Saf bakır iletkenlerin iç iletken olduğu koaksiyel kabloların en çok kullanıldıkları alan kapalı devre televizyon sistemleri tesisatlarıdır. Saf bakır iletkenlerde bakır kaplı çelik iletkenlere göre sinyalde daha az hat kaybı ve bozulma imkânı sunar. Bunun yanında saf bakır yumuşak bir madde olduğu için hareketli haldeki kullanımlarda iç iletkende kopmalar meydana gelir. Bu yüzden bu tip iç iletkene sahip koaksiyel kabloların en verimli kullanımı sabitlenerek kullanıldığı tesisatlardır.

1.2-)Sarmallı İletkenler:

Bu tür koaksiyel kablolarda iç iletken birçok ince saf bakır telin birbirine sarılmasıyla elde edilir. Bu iç iletken tek parça saf bakırın sahip olduğu avantajları barındırmakla beraber aynı zamanda oldukça esnektir.

1.3-)Bakır Kaplı Çelik İletkenler:

Bu tür iç iletkene sahip olan koaksiyel kablolar dayanıklılık gerektiren uygulamalarda kullanılır. İç iletken çelik içeriği sayesinde kırılmalara karşı dayanıklı hale getirilmiştir.

2-)Dış İletkene Göre Koaksiyel Kablolar

Dış iletken koaksiyel kablolarda dış ortamdan kaynaklanan elektromanyetik parazit ve radyo frekans girişimi etkilerini önlemek için kullanılır. Çeşitleri aşağıdaki gibidir:

2.1-)Örgülü kaplama iletkeni:

Bu kaplama iletkenlerinde alüminyum, bakır-kalay alaşımı ve saf bakırdan oluşan iletken şeritler iç içe geçecek şekilde bir araya getirilerek dış iletken elde edilir.

2.2-)Alüminyum Folyo Örgü Kaplama İletkeni:

Bu tür dış iletkene sahip koaksiyel kablolar daha çok CATV tesisatlarında kullanılmaktadır. Dış iletken %100 alüminyum folyodan oluşur.

2.3-)Dört Katlı Kaplama İletkeni:

Örgü kaplama iletkeni ile alüminyum folyo iletkeninin sırayla bir araya getirilip dört kat oluşturmasıyla elde edilir. Elektromanyetik parazit etkisinin yüksek olduğu alanlarda kullanılır.

3-)Plastik Dış Kaplamaya Göre Koaksiyel Kablolar

Koaksiyel Kablolarda dış plastik kaplamanın çevre ile kablo arsında ısı elektriksel yalıtım işlevi vardır. Bu yüzden plastik dış kaplama çeşitleri ortam sıcaklığı ve elektriksel dayanıklılık özelliklerine göre oluşturulmuştur.

3.1-)PVC:

Koaksiyel kabloların genelinde bu tür dış yalıtkan bulunur. PVC dış yalıtkanlar ortam sıcaklığının -40 ile +80 santigrat arasında olduğu ortamlarda kullanılır.

3.2-)Polietilen:

Elektriksel yalıtkanlığı çok yüksek olan bu malzemeden yapılan dış yalıtkanlar ortam sıcaklığının -55 ile +85 santigrat olduğu ortamlarda kullanılır.

3.3-)Florlu Etilen Propilen:

Kimyasal ve ısıya olan dayanıklılığı çok iyi olan bu maddeden yapılan dış yalıtkanlar, -50 ile +200 santigrat derece sıcaklığa sahip ortamlarda kullanılır.

Koaksiyel Kablo Çeşitleri

Tüm koaksiyel kablolar empedanslarını belirten RG numaralarına göre sınıflandırılırlar.

coaxial-male

1-)Genel Amaçlı Koaksiyel Kablolar

W4920

1.1-)Çift Ekranlı Koaksiyel Kablolar:

Type1

Çift ekranlı koaksiyel kablolarda iç yalıtkanın iki adet üst üste dış iletken bulunur. Çift ekran kullanılmasının temel sebebi koaksiyel kablolarda dayanıklılık ve yıpranma direncinin arttırılmasıdır. Ayrıca bu tıp kablolarda elektromanyetik gürültü önemli ölçüde azalır.

1.2-)Çift Eksenli Koaksiyel Kablo:

Type2

Çift eksenli koaksiyel kablolarda iç yalıtkanları olan iki iç iletkenin ortak bir ekran ile kaplanmasıyla elde edilir.

1.3-)Üç Eksenli Koaksiyel Kablo:

Type3

Üç eksenli kablolar, iç içe olan ve birbiriyle yalıtkan tabakayla ayrılmış sırayla bir iç iletken ve iki dış iletkenden oluşur.

2-)BaseBand Koaksiyel Kablolar

Baseband koaksiyel kablolar genellikle Ethernet kablosu olarak kullanılan 50Ω’luk empedansa sahip kablolardır. Bu kablolar kullanımıyla beraber modülasyona gerek kalmadan veriler çift yönlü olarak iletilir. BaseBand koaksiyel kabloların 10BASE5 ve 10BASE2 adlarında iki çeşidi mevcuttur.

2.1-) 10BaseBand5

Kalın ethernet kablosu olarak da bilinen bu kablolar RG-8/U sınıfında yer alırlar ve Ethernet sinyallerini taşımak için tercih edilirler. Bu koaksiyel kabloların uzunlukları maksimum 500 metre olabilir. Bu koaksiyel kablolar iç iletkeni nemden korumak için fazladan bir dış koruyucu plastik tabakaya sahiptirler. 10BaseBand koaksiyel kabloların sahip olduğu en büyük dezavantaj ise kurulunun oldukça zor olmasıdır.

L0385

2.2-) 10BaseBand2

İnce ethernet kablosu olarak da bilinen bu kablolar RG-58/U sınıfında yer alırlar ve ethernet sinyallerini taşımak için kullanılırlar. En fazla 200 metre uzunluğunda kullanılabilen bu kablolar 50Ω empedansa sahiptirler.

pwd_cctn58-_b

3-)BroadBand(Geniş Band) Koaksiyel Kablolar

Çoğu BroadBand koaksiyel kablo sistemlerinde standart olarak CATV-75 OHM kullanılır. BroadBand koaksiyel kablolar, analog sinyallerin hem frekans hem de faz modülasyonu ile iletiminde kullanılır. BroadBand koaksiyel kablolarda aynı anda birçok farklı sinyal çift yönlü olarak iletilir.

kaynak: Sydney üniversitesi yayınları

KOAKSİYEL KABLOLAR&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: