C dili

C DİLİNDE FONKSİYON TÜREVİ ALMA

C dilinde bir fonksiyonunun türevini almak için yaptığım programda ilk olarak kütüphaneleri dahil ederiz. Ardından fonksiyonun türevini alacak olan tur adlı fonksiyonu tanımlarız. Türev fonksiyonumuz bir fonksiyonu giriş olarak alıp, bu türevin  belli bir double giriş değeri için sonucunu döndürecektir.

ctur1

5.satırda girişi fonksiyon olan bir kullanıcı tanımlı fonksiyonun veri tipi “double” olarak verilmiş olunup, yine giren fonksiyonun “double” veri tipi ile sonuç verdiği belirtilmiştir. Parentez içindeki f fonksiyon girişi temsil ederken parentez içindeki “double ” fonksiyonun “double” veri tipinde girişi olduğunu gösterir. “double değer” ifadesi de fonksiyonun türevi alındıktan sonra türevin girişini belirtir. türevin genel ifadesi aşağıdaki gibidir:

ctur2

Yazdığım programda h değeri yerine min değişkeni yani 0.000001 kullanılmıştır. Bu değer sıfıra yakın bir ufak değişim oluşturur. Ardından formül  değişkenlerle uygulanmıştır.

ctur3.jpg

Ardından ilk ana fonksiyonumuz yazılıp,bunun  içine for döngülerinde kullanacağımız i değişkeni tanımlanmıştır. Ardından grafik ayarları yapılmıştır. moveto komutuyla sinüsün türevinin grafiğinin başlangıç noktası [100,100] yapılmıştır. başlatılan for döngüsüyle i 0’dan 100’e kadar 1 artışla artmış ve her döngüde linerel(10,50*tur(sin,i)) komutuyla  bir önceki konumundan yatayda 10 birim,dikeyde ise 50*cos(i) birim hareket etmiştir.

Sonuç grafiği:

ctur

C DİLİNDE FONKSİYON TÜREVİ ALMA&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: