Genel stm32f4

CMSIS-RTOS 4

Geçen derste bahsettiğim gibi debug işlemlerini yapacağız. Aşağıda da görülen osObject.h kütüphanesi ARM’ın RTOS için standart kütüphanesidir. Altına dosyanın ilk halinde olmayan extern Init_Thread(void) ve Init_Thread şeklinde aynı olan fonksiyonları aşağıdaki gibi yerleştirelim. Init_Thread fonksiyonu thread oluşturmamızı sağlar. Burada “extern int Init_Thread()” fonksiyonu ana thread olan main’den önce thread oluşturmamızı sağlar. osKernelInitialize fonksiyonu RTOS kernelinin sıfırlayarak yeni RTOS nesneleri eklememize imkan verir. Threadlarımızı ve RTOS nesnelerimizi ekledikten sonra osKernelStart() fonksiyonumuzla threadlarımızı çalıştırabiliriz.

projeoluşturma11

Şimdi bunları yaptıktan sonra F7 ile programımızı build ediyoruz. Ardından F8(load) ile kartımıza programımızı yüklüyoruz.  Ardından Ctrl+F5 ile Debuggerı çalıştırıyoruz. Aşağıdaki gibi Sytem and Thread Viewer’ı açarak bir threadlerin çalışıp çalışmadıklarını ve o anki durumlarını aktif olarak izleyebiliriz.

projeoluşturma12

Son olarak F5 tuşuna basarak programımızı çalıştırıp  threadların durumunu gözlemleyebiliriz.

projeoluşturma13

Burada sizin için birçok karanlık nokta olabilir. Ne yaptık diyebilirsiniz. Tabi ki uygulama bazında sıfır.  Ama bu temeller olmadan da olmaz. Eğer buraya kadar geldiyseniz gerçekten sabırlı birisiniz demektir. Gelecek derste adet olduğu üzere kutsal led yakma törenimizi yapacağız.

CMSIS-RTOS 4&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: