Genel

KTÜ EEM HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR

Merhabalar, Her yıl tercih dönemlerinde KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğini seçmek isteyen öğrenciler özellikle sosyal medya üzerinden çok sayıda soruyorlar bu yıl askere gideceğim için bu sorulara cevap vermem pek mümkün olmayacak. Bu yüzden bu yazıda bana bu konuda en sık sorulan soruları ve bu soruların yanıtlarını derledim.

  • Verilen eğitimden memnun musunuz?

KTÜ Elektrik-Elektronik zorlayıcı bir bölümdür. Ancak birçok kişinin gereksiz teorik  bilgiler ile öğrencileri uğraştırıyorlar dedikleri konuları iyi bilmenin avantajını iş hayatında arge projelerinde çok gördüm. KTÜ Elektrik-Elektronik eğitimim boyunca çok sayıda labaratuvar deneyi yaptım. Bu bana AR-GE projelerinde raporlama yaparken faydalı oldu.  Ayrıca mühendisliğin matematik kısmında iyi bir eğitim verdiğini düşünüyorum . Eksik kısımları ise Trabzon’un, İstanbul veya Ankaraya olan uzaklığından dolayı etkinliklere katılım zordur.  Ayrıca bazı derslerin hocalarının derslerde öğrenci ile iletişimi kolay değildir. Bu yüzden bu derslerdeki verim azdır. Anlamadığınız konuları çekinmeden sorun. Ayıp değildir.

  • KTÜ Elektrik-Elektronik  %100 İngilizce ve %100 Türkçe arasındaki fark nedir ?

KTÜ Elektrik-Elektronik  2019 yılı itibari ile ikinci öğretim bölümünü kapatmış ve %30 olan 1. Öğretim bölümü %100 İngilizce , ikinci öğretim %100 türkçe olarak düzenlenmiştir. İkinci öğretim saatlerinde eğitim yoktur.

Her iki sınıfta da aynı müfredat işlenmektedir. %100 İngilizcenin avantajı mesleki terimleri ingilizce öğrendiğinizden dolayı size araştırma yaparken kolaylık sağalar ve ingilizce pratiğiniz olur.

  • KTÜ Elektronik ve Haberleşme bölümü hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Bu bölüm KTÜ Elektrik-Elektronik bölümü içinde değildir. KTÜ Elektrik-Elektronik Trabzon Merkezde iken Bu bölüm OF’ta bulunan teknoloji fakültesi içindedir. Ben mezun olduktan sonra faaliyete geçti. Bu yüzden eğitim kalitesi hakkında bilgim yok. OF’ta KYK yurdu var mı yok mu bunun araştırmasını yapın lütfen. Aksi halde günde en az  bir buçuk saat yola gidebilir.

  • Hocaların Öğrencilere Yaklaşımı Nedir ?

Her hocanın öğrenci ile iletişimi farklıdır. Ancak şunu belirtmekte fayda vardır ; Tüm üniversitelerde hocalar öğrencilerle aralarına mesafe koyarlar. Hocalar gelip dersi anlatır ve çıkarlar. Randevu saatlerinde ve belki ders çıkışında soru sorabilirsiniz. Örneğin bir hoca gelip sizn durumunuzu takip etmez veya doğrudan sizinle proje yapayım demez. KTÜ Elektrik-Elektronik’te hocaların öğrenciden isteği öğrencinin ders dışında kalan vakitlerde kendini mesleki alanda geliştirmesi ve bilginin peşinden koşmasıdır.  Öğrenci takıldığı noktada hocaya soru sorar ve hoca mümkün mertebe çözüm yolu gösterir,doğrudan çözmez. Ben şahsen bu olayı 1.sınıfta fark ettim ve kendimi ona göre geliştirdim.

  • Üniversite yurtdışına gitme imkanı veriyor mu ?

KTÜ Elektrik-Elektronik bölümünde Erasmus, farabi,mevlana gibi öğrenci değişim programları vardır. Erasmus ile İspanya,Portekiz ve Polonya’ya gidebilirsiniz.

  • KTÜ Elektrik-Elektronik Bölümünde Alan seçimi oluyor mu ?

Bölümde alan seçimi yoktur. Öğrenciler ilgilerine göre elektrik veya elektronik alan derslerini seçerler. Bölüm sadece Serbest Mühendis Müşavirlik için gereken dersleri zorunlu tutmuştur.

  • Muafiyet Sınavı Nedir ?

KTÜ Elektrik-Elektronik %100 İngilizce kazananlar 1 yıl boyunca İngilizce hazırlık sınıfı okumamak için Muafiyet sınavına girmelidirler. %100 Türkçe kazananların böyle bir zorunluluğu yoktur.

  • Başka bir Üniversite ile KTÜ arasında kaldım ne yapmam gerekir ?

Öncelikle Üniveristlerin professör  ve doçent sayılarını karşılaştırın. Ardından labaratuvar sayılarını karşılaştırın.

  • KTÜ’de  Öğrenci hayatı nasıldır?

Öğrenciler genelde kalkınma mahallesinde yaşarlar. Trabzon Merkezde yapabileceğiniz bir çok aktivite vardır. Sıkıcı bir şehir değildir.

KTÜ EEM HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: