CV

ELEKTRİK/ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

cvfoto2
KİŞİSEL BİLGİLER

Ad/Soyad                                       FATİH ALPARSLAN

Doğum Tarihi                               1993

Medeni Durum                             Bekâr

Askerlik                                        Tecilli-31/12/2020

İLETİŞİM BİLGİLERİ         

Adres Bilgileri     Mecidiyeköy/İstanbul

E-posta                 fatih22alparslan@gmail.com

İnternet sitesi:     https://fatihalparslan.com

ÇALIŞILMAK İSTENİLKEN POZİSYON

ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSİ

EĞİTİM BİLGİLERİ

 • ÜNİVERSİTE Karadeniz Teknik Üniversitesi – Trabzon

Elektrik-Elektronik Mühendisi 2014 – Haziran 2018

Mezuniyet Ortalaması: 3.42/4

 

İŞ DENEYİMİ

 • MEDRON TEKNOLOJİ 04/2019-Halen Sürmekte

Pozisyon: Elektrik-Elektronik Mühendisliği,

İş tanımı:

IOT ve endüstriyel projeler için gömülü yazılım geliştirme .

Donanım tasarımı.

 • Argenom Elektronik Yazılım 19/10/2018-3/01/2018

Pozisyon: Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İş tanımı: Mobil uygulama geliştirme, IOT sistemleri için ve diğer firma ürünleri gömülü yazılım geliştirme, veri tabanı bakımı ve yönetimi.

 • Elektrik port.com 2014-2017

Pozisyon: Teknoloji Yazarlığı, İş tanımı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanındaki teknolojilerle alakalı bilgilendirici yazılar yazmak.

 • TRT TRABZON MÜDÜRLÜĞÜ 06/2016-08/2016

Pozisyon: Stajyer, İş tanımı: Haberleşme sistemleri alanında çalışılmıştır.

 • GMF MÜHENDİSLİK VE OTOMASYON 07/2017-08/2017

Pozisyon: Stajyer, İş tanımı: Elektrik tesisat projelerinde çalışıldı, proje çizimi, raporlama çalışmaları yapıldı.

 

YABANCI DİLLER

İNGİLİZCE                

Okuma: Başta datasheet ve User Manuel gibi dökümanlar olmak üzere bir çok ingilizce dökümanı ve makaleyi yardım almadan okuyup anlayabilirim.

Yazma: Uluslar arası projelerde görev almam dolaysıyla birçok İngilizce rapor hazırladım. Ayrıca mesaj ve mail yolu ile yabancı ortaklarımız ile görüşmeler gerçekleştirdik.

Konuşma: Birçok toplantıda konuşmacı oldum. Aksanım olmasına rağmen anlaşılır bir dilim vardır.

PROJE VE FAALİYETLER

 

 • KTU Microsoft Tech Tour-Nisan 2016, Pozisyon: Organizatör
 • KTU Microsoft Azure Day-Aralık 2015, Pozisyon: Organizatör
 • KTÜ AR-GE Kulübü Elektronik Takım Üyeliği–2017-2018, Quadrupendal Robot Projesi
 • Kapasitif Sensör Tabanlı Akıllı Çocuk Kilit Sistemi (TUBİTAK 2209B destekli bitirme projesi)

Bu projede insan vücudunda yaşla değişen sıvı ve madde miktarının değişmesinden yola çıkılarak bu değişimlerin kişilerin parmak kapasitesinde değişime neden olacağına dair bir fikir ortaya atılmıştır. Kapasitif sensörler kullanılarak denek kişilerden alınan parmak kapasitelerinin çocuk ve yetişkin bireylerde farklı olduğu görülmüştür. Elde edilen kapasite değerlerinin sınıflandırılması sonucunda üst kapasite sınırını ve yukarısını kapsayan değerlere sahip kişileri yetişkin, alt sınır ve daha düşük değere sahip kişiler çocuk olarak değerlendiren ve ara değerlere sahip kişileri ikinci bir parmak testine yönlendiren bir çocuk kilidi tasarlandı.

MESLEKİ YETKİNLİKLER

 1. Microsoft Word, Power Point , Excell programlarının etkin kullanımı
 2. C Programlama Dili : C programlama dilini ilk olarak üniversite 1. Sınıfta bilgisayar programlama dersinde öğrenmeye başladım. Ardından sürede hem mikrodenetleyicilerle yapılan çalışmalarda hem de
 3. Python Programlama Dili: İyi Düzey, Matlab&Simulink : İyi düzey
 4. MSP430 Kullanma ve Assembly Programlama (IAR Programında)
 5. Keil uVision 5 programını kullanarak STM32F407VG mikro denetleyicisini C Dili ile kullanma tecrübem oldu. Bu alanda yaptığım çalışmalarda DS1621 entegresinden sıcaklık verilerini I2C ile alıp PC’ye USART ile gönderip verileri excell dosyası olarak kaydeden bir çalışma, STM32F4 mikro denetleyicisini kullanarak servo ve step motor kontrolü, USART ile ESP8266 arasında seri haberleşme yapılmıştır. Ayrıca yine Keil uVison5 IDE’sinde CMSIS RTOS çalışmaları yapmaktayım. Bu alanda her gün kendimi daha çok geliştirmekteyim.
 6. CCS C IDEsi kullanılarak PIC mikro denetleyicileri programlanmıştır. Bu kapsamda PIC mikro denetleyicileri ile servo motor, step motor, bldc motorların sürülmesi, lcd ve tft ekranların kullanımı, çeşitli I2C, UART ve SPI protokollerinin kullanılmı gerçekleştirilmiştir.
 1. Raspberrypi 3, Arduino Geliştirme Kartlarının Kullanımı: Raspberry pi3 geliştirme kartı ile step ve servo motor kontrolü,web server uygulaması gerçekleştirilmiştir. Arduino geliştirme kartı ile kapasitif sensörler, step, servo, bldc motorlar kullanılarak uygulamalar yapılmıştır. Ayrıca Matlab ArduinoIO kullanılarak arduino kartı üzerinde servo motor kontrolü gerçekleştiren bir proje yapılmıştır.
 2. Proteus Programı, Multisim Programı kullanımı: Her iki programda da mikro denetleyicilerle veya sadece analog electronik elemanları kullanılarak yapılmış olunan devrelerin simülasyonları yapılmış olunup frekans, güç, gerilim ve akım yönünden analizleri yapılmıştır. Bu bakımdan her iki programda yapılan proje sayısı mikro denetleyiciler de dahil 100’den fazladır.
 3. Proteus/ARES’te Baskı Devre Çizimi: Ares ortamında bitirme projesi kapsamında AD7746 entegresi için 4 adet, MPR121 entegresi için ise 21 adet PCB çizimi yapma deneyimim bulunmaktadır.
 4. Lua ve C dili ile ESP8266 Wifi Modülünü programlama (Orta Seviye): Argenom firmasında çalıştığım sürece ESPlorer IDE’sinde lua ve Arduino IDE’sinde C dili ile UDP,TCP ve MQTT protokollerini kullanarak mobil cihazla haberleşmelerini sağlayan yazılımlar yaptım. Bunların yanında firmanın ürettiği cihazlardan alınan seri verileri http protokolü ile yerel web server’e aktaran bir yazılım yazdım.
 5. Android Studio ile android uygulamam geliştirme (Temel seviyede): Android studioda UDP, TCP, MQTT mesaj alma ve gönderme uygulamaları yapılmıştır.
 6. MySQL Workbench Programı(Temel Seviye): MySQL Workbench programında database oluşturma, yedekleme, database’e tablo ekleme, tablolarda arama yapma, tabloları düzenleme, veri ekleme ve çıkarma işlemlerini hem ubuntu hem de Windows işletim sistemlerinde yapma tecrübem oldu.
 7. Ubuntu işletim Sistemi kullanımı(Orta seviye)
 8. Altium Designer Temel Seviye(temel seviye): Altium designer programında proje oluşturulması, kütüphane ekleme, mikrodeneleyici veya analog devrelerin schematiclerinin oluşturulması ve PIC ve STM32F4 mikrodenetleyicileri ile mikrodenetleyici tabanlı devrelerin pcb çizimlerini yapma tecrübem oldu. Bu alanda her geçen gün kendimi daha da geliştirmekteyim.
 9. NRF52/51 Serisi bluetooth işlemcilerini keil idesinde programladım. Bu işlemciler ile akıllı bileklik ve mesafe uyarı sistemi gerçekleştirdim.

HOBİLER VE SOSYAL AKTİVİTELER

Satranç oynamak, Fotoğrafçılık, Doğa yürüyüşleri yapmak, Blog yazmak,Tiyatro oyunlarını takip etme

REFERANSLAR

Ad/Soyad :Cüneyt YILMAZ-Kurum: GMF Mühendislik ve Otomasyon/Telefon :05412108004/Adayla İlgisi: İşveren

Ad/Soyad: Doç. Dr. Gökçe Hacıoğlu-Kurum: KTÜ Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü/E-posta: gokcehacıoglu@ktu.edu.tr Adayla İlgisi: Bitirme Projesi Danışmanı

ÖDÜLLER

2018 KTÜ TTO Proje Pazarı Mansiyon Dalında 1. ‘lik Ödülü: Bu ödül Kapasitif sensör tabanlı Akıllı çocuk kilidi adlı proje ile alınmıştır.

SERTİFİKALAR

2014-GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM SERTİFİKASI EDUC Academy

2018-PYTHON SERTİFİKASI SOLOLEARN